Spolu pro Wakitaku

V současné době pořádáme pod příznačným názvem “Spolu pro Wakitaku” dvě větší akce za rok. Na podzim tzv. “Deník” a na jaře tzv. “Nočník”, obě s nulovým rozpočtem. Přijďte se s námi pobavit a pomoci zároveň.

Deník

Deník je pokračování benefičního happeningu dříve nazývaného Bazárek pro Wakitaku. První tři ročníky (2009, 2010 a 2011) proběhly v klubu Mandragora v Korunní ulici 16, Praha 2. Byly to dny plné potkávání se a kultury. Koncerty, divadlo, dražba, workshopy, tanec, výstava, film, přednášky a mnoho dalšího. Dva následující ročníky (2012 a 2013) jsme pořádali v kavárně klubu Cross v Plynární ulici 23, Praha 7 a od roku 2014 se koná Deník vždy v druhé půlce listopadu ve druhém patře Malostranské besedy na Praze 1. Vstup na akci je vždy zdarma a užijí si ji především rodiny s dětmi.

Nočník

Nočník je benefiční koncert nesoucí se nejen ale převážně ve stylu reggae. Od roku 2014 se koná každý květen v klubu Cross, který nám pro tuto příležitost zdarma půjčuje svoje prostory. Většina vystupujících umělců nám zachovává přízeň a program se proto každý rok jen obměňuje. Pokaždé se však snažíme párty připravit lépe, a tak se jistě dočkáte vždy i něčeho zcela nového. Vstupné je 200 korun.

Chcete-li se některé z našich akcí zúčastnit, sledujte prosím především naše Facebookové stránky (www.facebook.com/wakitakacharity). Jelikož na reklamu nevydáváme žádné finanční prostředky, jsme za sociální sítě vďeční. Pozvánka na aktuální Deník či Nočník se však jistě objeví včas i zde na našem webu.

 

Umění darovat

V projektu Umění darovat bychom rádi využili klady takzvané adopce na dálku a zminimalizovali její zápory. O tématu jsem v roce 2009 napsala diplomovou práci, kterou jsem obhájila za jedna a která byla publikována v odborném časopise. Když jsem však práci psala, měla jsem úplně jiné názory, než mám dnes. Zkušenost z Afriky je velmi pozměnila a formovala zásady, kterými jsme se rozhodli při realizaci projektu řídit. Od roku 2010 tak praktikujeme tuto pomoc po svém.

Dětí, které by potřebovaly podporu, je ve škole Wakitaka téměř polovina z celkového počtu a do projektu Umění darovat jsou postupně vybírány ty, které pomoc potřebují nejvíce. Žáci konkrétní dárce z Evropy neznají a nevytváří si k nim žádná citová či existenční pouta. Pojmenování projektu nám připomíná, že nečekáme dopisy plné díků a děti si neadoptujeme (byť v přeneseném slova smyslu), protože mají v Africe své vlastní rodiny, jichž si potřebují vážit. O dětech na webových stránkách záměrně neuvádíme kromě jména žádné další informace. Nenaleznete zde ani jejich fotografie, protože věříme, že vystavovat identitu těchto dětí na internetu je neetické, nehledě na to, že na základě faktorů, jakými jsou věk či vzhled, často dochází ke zbytečné diskriminaci těch méně hezkých či starších. Konkrétnímu dárci fotografii žáka a informace o něm samozřejmě poskytneme. Je dobré mít fotku na lednici a připomínat sobě i svým vlastním dětem správné hodnoty a vzorce chování. Ale je to věc privátní nikoli veřejná.

Výše daru byla vypočtena na 3000 Kč za rok pro jednoho žáka. Peníze zasíláme 3x ročně na účet školy spolu s instrukcemi, dle kterých je učitelé využijí. Ideální je posílat 250 Kč měsíčně trvalým příkazem. 2400 Kč z celkové částky jde přímo Vámi vybranému dítěti. Za tuto částku mu poskytnete nejen vše potřebné ke studiu (2x uniforma – šaty pro dívky či tričko a krátké kalhoty pro chlapce, ponožky, boty, školní brašna, školní pomůcky, toaletní papír, placené školní zkoušky a případné doučování), ale zaplatíte mu i teplý oběd každý den. Mnoho dětí ve škole celý den nic nejí i přesto, že výuka trvá denně od osmi ráno do pěti hodin odpoledne. Syté bříško je přitom jeden z nejdůležitějších předpokladů pro dobré studium.

Jelikož všichni z Wakitaka týmu v ČR i v Africe pracují zcela zadarmo a potřebné věci zařizují na vlastní náklady, nestrháváme z částky žádné administrativní poplatky a zbylých 600 Kč z Vašeho daru si dovolujeme použít pro ostatní děti, abychom zmírnili zvýhodnění těch již obdarovaných.

Pokud jste se rozhodli obdarovat konkrétního žáka, vyberte si ze jmen dětí čekajících na dar a informujte nás o tom e-mailem (wakitaka@wakitaka.com). Po obdržení zprávy Vás kontaktujeme, pošleme fotografii a potvrdíme Váš dar certifikátem. Osobní přístup je pro nás samozřejmostí. Částku 3000 Kč (na rok), 1000 Kč (3x ročně) nebo 250 Kč (měsíčně) prosím zasílejte na číslo našeho transparentního účtu (777943737 / 2010) a uvádějte k platbě jméno dítěte. Děkujeme za Váš dar.

ČEKAJÍ NA DAR

Všechny děti našly své dárce. Srdečně děkujeme za Vaši pomoc a důvěru! 🧡💙

Nový seznam těch nejpotřebnějších bude zveřejněn nejpozději do 31.10.2021.

OBDAROVANÍ

Alitubera Veronica

Babirye Fida

Babirye Janet

Buyinza  Emma

Byakika Brian

Gavamukulya Medi

Ivulabe Abdallah

Kamusala Alamanzani

Kifuko  Ivan

Kiiza Abdu

Kwagala Nicholas

Kyazike Hariat

Magumba Burkam

Mbabazi Grace

Mirembe Bayat

Mirembe Zuena 

Mpala Abdu 

Mugalu Faizo

Mukama Asiamu

Mukasa Gerald 

Musubika Molly

Mutekanga Daudi

Mutesi Shakira 

Muwanguzi Jacob

Naigaga Hafuswa

Najja  Irene

Nakabugo Zakiya

Nakasango Nahalu 

Nakato Jesca 

Nalweyiso Shanitah

Namuddu Beatrice

Namukose Christine

Namukose Mariam 

Namuloondo Moreen

Nangobi Rose

Nanyonjo keziya

Ndego Magidu 

Mwesigwa Ibrahim

Ssekotoleko David

Ssemakula Kenneth

Tenywa  Shahalu

Tusuubira Emmanuel

Waiswa Simon

Wangolobe Arajab

ÚSPĚŠNĚ DOSTUDOVALI

Ajambo Esther

Anyait Patricia

Bakulimya Masitula

Baligeya Derrick

Birungo Bosco

Bogere Jespa

Buuto Ivan

Duulu Paul

Itembe  Barnabas

Kalema Jesse

Kampi Fina

Kasiba Shadra

Kato Erick

Katunguka Swamadu

Kigongo Julius

Kiire Brian

Kikonkona Rashid

Kisakye  Joshua

Koire Klement

Kyagera Livingstone

Lusuku Ben

Magudi  Salima

Mawanga Benjamin

Mbwali Elizabeth

Menya  Kelvin

Mugole Clever

Mugoya Joseph

Mukyala Mariam

Muwereeza Ivan

Naisanga Shadiya

Nabirye  Alima

Nabirye Fatina

Naigaga  Aisha

Nakabugo Fiona

Namakata Hamida

Namuhoya Penina

Namukose Hope

Ngobi Hatim

Ngobi Nicholas

Nyuha Frank

Ssemujju Sam

Tereka Gloria

Tusuubira Timothy

Wagabaza Philimon

Waiswa Derick

Wandeka Gerald

Wandume Henry

NEDOSTUDOVALI
Nad důvody můžeme polemizovat, ale nejčastěji rodiče či opatrovníci nutí děti pracovat kvůli rozpočtu. Někdy je to časné mateřství, jindy nemoc dítěte či někoho z rodiny.

Asaba Mukoda

Bakinaaga Fred

Balinani  Musitafa

Basembera Joram

Batala Samson

Benda Immaculate

Isabirye  Eric

Isanga  Ivan

Kabule Bonny

Kagoya  Latifa

Katamba Hajara

Kintu John

Kirabira Sabano

Kuguminkiriza Rebecca

Magero Mary

Mbakire. Jovia

Mpooya Festo

Mugwabi Enock

Mukembo Jamil

Mukoda Eva

Muwangala Aziz

Nabirye Annet

Nabirye Asiina

Nabirye Patience

Nabirye Zulufa

Nabwire Hadija

Nadiope Akisoferi

Nakanda Aisha

Nakato  Madina

Nakayima Hadija

Nakesa Diana

Nakibogo Loy

Nakisige Sarah

Namubiru Sharifa

Nangobi Samali

Nankya Doreen

Nanyimba Moureen

Nanyonga Merida

Nanyonjo Keziya

Ngobi Joseph

Ntono Aisha

Umění tvořit

Samotné základní vzdělání k sehnání obživy mnohdy nestačí. Návazné studium naše organizace zajišťovat nemůže a pro většinu rodin je nedostupné. I proto vznikl projekt Umění tvořit. Máme v plánu postupně vybavit tvůrčí dílny (šití, keramika, košíkářství apod.), do kterých se starší děti mohou zdarma přihlašovat podle svých preferencí a mohou si osvojit dovednosti, které by jim v dospělosti mohly být užitečné a zvýšily možnost jejich uplatnění. Projekt si klade za cíl financovat nejen vybavení a chod dílen, ale i potřebný materiál. Věci, které děti zhotoví, si budou moci odnést a používat pro vlastní potřebu nebo jimi obdarovat své blízké. V současné době hledáme dobrovolníky, kteří by s tímto projektem rádi pomohli. V případě zájmu nás, prosím, kontaktujte.

Naše děti

Děti tvoří třicet procent naší populace a sto procent naší budoucnosti…

Naším cílem není jen pomáhat dětem v Africe, ale také dětem u nás. A tak Klára Kappala a Jana Šajmovičová ve svém volném čase objíždí základní a střední školy a vypráví žákům o tom, jak se malá škola v České republice rozhodla pomáhat velké škole v Africe a kolik dobrého to oběma stranám přináší.

Je důležité znát podmínky k životu 
i jinde ve světě. Pocítit lidskou sounáležitost a uvědomit si vzájemnou propojenost různých národů a kultur. A také pochopit, jak je třeba nebýt lhostejný, pomáhat ostatním, neplýtvat
 a vážit si toho, co máme a jak žijeme.

Obě ženy přednáší bez nároku na honorář, ale velmi ocení, pomůžete-li jim zvýšit prostředky, kterými jsou schopny v Ugandě disponovat. Program mají připraven na jednu vyučovací hodinu s možností prodloužení ve formě besedy a přizpůsobí ho věku (ZŠ, SŠ). Potřeba je zajistit projektor s počítačem a obsluhou. S případnými dotazy nás kontaktujte na telefonu (777 943 737) nebo na e-mailu (wakitaka@wakitaka.com).