Spolu pro Wakitaku
Spolu pro Wakitaku je příznačný název pro pokračování benefičních happeningů dříve nazývaných Bazárek pro Wakitaku nebo Deník/Nočník. První tři ročníky (2009, 2010 a 2011) proběhly v klubu Mandragora v Korunní ulici 16 na Praze 2. Byly to dny plné potkávání se a kultury. Koncerty, divadlo, dražba, workshopy, tanec, výstava, film, přednášky a mnoho dalšího. Dva následující ročníky (2012 a 2013) jsme pořádali v kavárně klubu Cross v Plynární ulici 23 na Praze 7 a od roku 2014 se koná Spolu pro Wakitaku vždy v druhé půlce listopadu ve druhém patře Malostranské besedy na Praze 1. Na akci s nulovým rozpočtem je vstup zdarma a užijí si ji především rodiny s dětmi.
Chcete-li se zúčastnit, sledujte prosím především naše sociální sítě (www.facebook.com/wakitakacharity nebo www.instagram.com/wakitakacharity). Jelikož na reklamu nevydáváme žádné finanční prostředky, jsme za tuto možnost propagace vděční. Přijďte se s námi pobavit a pomoci zároveň.
Umění darovat
V projektu Umění darovat bychom rádi využili klady takzvané adopce na dálku a zminimalizovali její zápory. O tématu jsem v roce 2009 napsala diplomovou práci, kterou jsem obhájila za jedna a která byla publikována v odborném časopise. Když jsem však práci psala, měla jsem úplně jiné názory, než mám dnes. Zkušenost z Afriky je velmi pozměnila a formovala zásady, kterými jsme se rozhodli při realizaci projektu řídit. Od roku 2010 tak praktikujeme tuto pomoc po svém.
Dětí, které by potřebovaly podporu, je ve škole Wakitaka téměř polovina z celkového počtu a do projektu Umění darovat jsou postupně vybírány ty, které pomoc potřebují nejvíce. Žáci konkrétní dárce z Evropy neznají a nevytváří si k nim žádná citová či existenční pouta. Pojmenování projektu nám připomíná, že nečekáme dopisy plné díků a děti si neadoptujeme (byť v přeneseném slova smyslu), protože mají v Africe své vlastní rodiny, jichž si potřebují vážit. O dětech na webových stránkách záměrně neuvádíme kromě jména žádné další informace. Nenaleznete zde ani jejich fotografie, protože věříme, že vystavovat identitu těchto dětí na internetu je neetické, nehledě na to, že na základě faktorů, jakými jsou věk či vzhled, často dochází ke zbytečné diskriminaci těch méně hezkých či starších. Konkrétnímu dárci fotografii žáka a informace o něm samozřejmě poskytneme. Je dobré mít fotku na lednici a připomínat sobě i svým vlastním dětem správné hodnoty a vzorce chování. Ale je to věc privátní nikoli veřejná.
Výše daru byla vypočtena na 3000 Kč za rok pro jednoho žáka. Peníze zasíláme 3x ročně na účet školy spolu s instrukcemi, dle kterých je učitelé využijí. Ideální je posílat 250 Kč měsíčně trvalým příkazem. 2400 Kč z celkové částky jde přímo Vámi vybranému dítěti. Za tuto částku mu poskytnete nejen vše potřebné ke studiu (2x uniforma – šaty pro dívky či tričko a krátké kalhoty pro chlapce, ponožky, boty, školní brašna, školní pomůcky, toaletní papír, placené školní zkoušky a případné doučování), ale zaplatíte mu i teplý oběd každý den. Mnoho dětí ve škole celý den nic nejí i přesto, že výuka trvá denně od osmi ráno do pěti hodin odpoledne. Syté bříško je přitom jeden z nejdůležitějších předpokladů pro dobré studium.
Jelikož všichni z Wakitaka týmu v ČR i v Africe pracují zcela zadarmo a potřebné věci zařizují na vlastní náklady, nestrháváme z částky žádné administrativní poplatky a zbylých 600 Kč z Vašeho daru si dovolujeme použít pro ostatní děti, abychom zmírnili zvýhodnění těch již obdarovaných.

Pokud jste se rozhodli obdarovat konkrétního žáka, vyberte si ze jmen dětí čekajících na dar a informujte nás o tom e-mailem (wakitaka@wakitaka.com). Po obdržení zprávy Vás kontaktujeme, pošleme fotografii a potvrdíme Váš dar certifikátem. Osobní přístup je pro nás samozřejmostí. Částku 3600 Kč (1x za rok), 1200 Kč (3x ročně) nebo 300 Kč (měsíčně) prosím zasílejte na náš transparentní účet (777943737 / 2010) a k platbě uvádějte jméno dítěte. Děkujeme za Váš dar.
- Alero Gloria
- Kiggundu Edrine
- Menya Sadiki
- Mulumba Hamidu
- Musobozi Jemimah
- Tulina Esther
- Tusuubira Purity
- Babirye Janet
- Babirye Salimati
- Baligweingha Bridget
- Buyinza Emmanuel
- Bwamiki Alvin
- Byakika Brian
- Isabyrie Nicholas
- Kabogoza Joel
- Kagoya Favour
- Kamusaala Alamanzan
- Katoologo Joram
- Kayinza Ketty
- Kifuko Ivan
- Kiiza Abdu
- Kitali Bridget
- Kwagala Nicholas
- Mbabazi Grace
- Mirembe Bayati
- Mirembe Zuena
- Mpala Abdu
- Mugalu Faizo
- Mukesa Gerald
- Mukisa Abduraham
- Mukisa Duncan
- Mukyala Martha
- Mulumba Adadi
- Musubika Molly
- Mutekanga Daudi
- Mutesi Shakira
- Mutesi Sharon
- Muwanguzi Jacob
- Mwesigwa Ibrahim
- Nabwire Christine
- Naigaga Hafuswa
- Naigaga Precious
- Najja Irene
- Nakasango Nahalu
- Nakato Jesca
- Nakiyuka Elesi
- Nalweyiso Shanitah
- Namuddu Beatrice
- Namulondo Moureen
- Namubya Laziya
- Namutosi Gloria
- Namuwanga Tiyara
- Namwelusi Jovia
- Nanyonjo Jesca
- Nanyonjo Keziya
- Ndego Magidu
- Sempa Abdu
- Ssekawoya Nauphail
- Ssemakula Keneth
- Ssemwezi Herbert
- Tibaleka Jacklin
- Tusuubira Emmanuel
- Tusuubira Sadam
- Wakyaya Cosmas
- Walakira Joseph
- Ajambo Esther
- Alitubera Veronica
- Anyait Patricia
- Babirye Fida
- Bakulimya Masitula
- Baligeya Derrick
- Birungo Bosco
- Bogere Jespa
- Buuto Ivan
- Duulu Paul
- Isabirye Eric
- Itembe Barnabas
- Kagoya Latifa
- Kampi Fina
- Kasiba Shadrack
- Kato Erick
- Katunga Swamadu
- Kigongo Julius
- Kiire Brian
- Kikonkona Rashid
- Kisakye Joshua
- Koire Klement
- Kyagera Livingstone
- Lusuku Ben
- Magero Mary
- Mawanga Benjamin
- Mbwali Elizabeth
- Menya Kelvin
- Mugole Clever
- Mugoya Joseph
- Mukyala Mariam
- Muwereeza Ivan
- Nabirye Alima
- Nagudi Salima
- Naigaga Aisha
- Naisanga Shadiya
- Nakabugo Zakiya
- Namakata Hamida
- Namuhoya Penina
- Namukose Hope
- Ngobi Hatim
- Ngobi Nicholas
- Nyuha Frank
- Ssemujju Sam
- Tereka Gloria
- Tusuubira Timothy
- Wagabaza Philimon
- Waiswa Derick
- Wandeka Gerald
- Wanume Henry
NAD DŮVODY, PROČ DÍTĚ OPUSTÍ ŠKOLU, MŮŽEME POLEMIZOVAT, ALE NEJČASTĚJI RODIČE ČI OPATROVNÍCI NUTÍ DĚTI PRACOVAT KVŮLI RODINNÉMU ROZPOČTU. NĚKDY JE TO STĚHOVÁNÍ ZA PRACÍ, ČASNÉ MATEŘSTVÍ, NEMOC DÍTĚTE ČI NĚKOHO JINÉHO Z RODINY. I PŘESTO JE KAŽDÝ ROK ŠKOLY PRO DÍTĚ PŘÍNOSEM. DĚKUJEME ZA JEHO PODPORU.
- Asaba Mukoda
- Bakinaaga Fred
- Balinani Mustafa
- Basembera Joram
- Benda Immaculate
- Isanga Ivan
- Kabule Bonny
- Kalema Jesse
- Katamba Hajara
- Kintu John
- Kirabira Sabano
- Kuguminkiriza Rebecca
- Kyazike Hariat
- Magumba Bulukani
- Mbakire Jovia
- Mpooya Festo
- Mugwabi Enock
- Mukembo Jamil
- Mukoda Eva
- Muwangaala Aziz
- Nabirye Annet
- Nabirye Asiina
- Nabirye Fatima
- Nabirye Patience
- Nabirye Zulufa
- Nabwire Hadija
- Nadiope Akisoferi
- Nakabugo Fiona
- Nakanda Aisha
- Nakato Madina
- Nakayima Hadija
- Nakesa Diana
- Nakibogo Loy
- Nakisige Sarah
- Namubiru Sharifa
- Nangobi Rose
- Nangobi Samali
- Nankya Doreen
- Nanyimba Moureen
- Nanyonjo Keziya
- Ntono Aisha
- Ssekitoleko David
- Tenywa Shahalu
- Waiswa Simon
- Wangolobe Arajab
Umění tvořit
Samotné základní vzdělání k sehnání obživy mnohdy nestačí. Návazné studium naše organizace zajišťovat nemůže a pro většinu rodin je nedostupné. I proto vznikl projekt Umění tvořit. Máme v plánu postupně vybavit tvůrčí dílny (šití, keramika, košíkářství apod.), do kterých se starší děti mohou zdarma přihlašovat podle svých preferencí a mohou si osvojit dovednosti, které by jim v dospělosti mohly být užitečné a zvýšily možnost jejich uplatnění. Projekt si klade za cíl financovat nejen vybavení a chod dílen, ale i potřebný materiál. Věci, které děti zhotoví, si budou moci odnést a používat pro vlastní potřebu nebo jimi obdarovat své blízké. V současné době hledáme dobrovolníky, kteří by s tímto projektem rádi pomohli. V případě zájmu nás, prosím, kontaktujte.


Naše děti
Děti tvoří třicet procent naší populace a sto procent naší budoucnosti…
Naším cílem není jen pomáhat dětem v Africe, ale také dětem u nás. A tak Klára Kappala a Jana Šajmovičová ve svém volném čase objíždí základní a střední školy a vypráví žákům o tom, jak se malá škola v České republice rozhodla pomáhat velké škole v Africe a kolik dobrého to oběma stranám přináší.
Je důležité znát podmínky k životu i jinde ve světě. Pocítit lidskou sounáležitost a uvědomit si vzájemnou propojenost různých národů a kultur. A také pochopit, jak je třeba nebýt lhostejný, pomáhat ostatním, neplýtvat a vážit si toho, co máme a jak žijeme.
Obě ženy přednáší bez nároku na honorář, ale velmi ocení, pomůžete-li jim zvýšit prostředky, kterými jsou schopny v Ugandě disponovat. Program mají připraven na jednu vyučovací hodinu s možností prodloužení ve formě besedy a přizpůsobí ho věku (ZŠ, SŠ). Potřeba je zajistit projektor s počítačem a obsluhou. S případnými dotazy nás kontaktujte na telefonu (777 943 737) nebo na e-mailu (wakitaka@wakitaka.com).